AŞK-I MUHABBET İÇİN HOŞ GELDİNİZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kur-an da Neden “BİZ” der

Kur-an da Neden “BİZ” der Empty Kur-an da Neden “BİZ” der

Mesaj tarafından Admin Perş. Mayıs 14, 2015 12:52 pm

Bir ara Kur-an da neden “BİZ” dendiğini kafaya takmıştım. Allah neden “ben” değil de “biz” desin? Kendimce âcizane sebepler aradım. Birçok kişiye de sordum. Yücelik ifadesi, Ululuk ifadesi, saygı ifadesi gibi cevaplar çıktı. İnsan ister istemez şöyle düşünüyor: Neden, Allah kendi kendine iltifat ediyor. Buna neden ihtiyaç duyuyor. Nefs burada oynayacağı en büyük oyunu oynuyor. Bende nefsimi azdırmamak için bu sorudan vazgeçip, kabullenme yolunu tercih etmiştim. Ta ki, bir kitabı okuyuncaya kadar. Cemalnur Sargut Hanımefendi’ nin “EY İNSAN” kitabı.

Aynen aktarıyorum:

“Biz kulumuza şah damarından daha yakınız” âyet-i kerîmesinin bâtınî tefsirinde (açıklamasında), biz’in mânâsının cümle mevcudat (yaratılmışlar) demek olduğunu söylemek isteriz. Yani, biz’im fiillerimiz, isim, sıfat ve zatımız, bu gördüğün mevcudattan zuhur ediyor. Onun için “Biz sana” yani sen ferde, cümle eşyadan zuhur eden tecellîlerimiz ile yakınız demektir.

Sadece paylaşmak istedim ki, benim gibi gaflete düşenler olabilir.
Admin
Admin
Admin

https://kunfeyekun.yetkinforum.com